وب سایت تخصصی حیوانات

سرطان در سگ‌ها

سرطان در سگ ها

همانطور که سرطان در انسان‌ها باعث مرگ و میر آن‌ها می‌شود، یکی از علل مرگ و میر سگ‌ها نیز سرطان است. در این مقاله به بررسی عواملی که در سگ‌ها باعث مرگ و میر می‌شود، می‌پردازیم.

 

علت بروز سرطان در سگ‌ها

سرطان در سگ‌ها دارای انواع مختلفی است. به همین علت دلیل ابتلا به سرطان در سگ‌ها نیز متفاوت است. همانطور که در انسان‌ها عواملی که موجب بروز سرطان مشود به طور قطعی تعییننشده است، علت دقیق ابتلا به سرطان در حیوانات مشخص نیست. بنابراین در ادامه به بررسی عواملی خطرناکی که باعث بروز سرطان در حیوانات هستند خواهیم پرداخت.

سرطان در سگ مانند سرطان در انسان‌ها باعث آسیب رساندن به DNA و دشد غیر طبیعی سلول‌ها خواهد شد. رشد غیر طبیعی سلول‌ها باعث ایجاد تومورهای سرطانی خواهد شد. در صورتی که سرطان در همان روزهای اولیه تشخیص داده شود، احتمال درمان آن نیز بیشتر می‌شود.یکی از موارد مورد توجه در سرطان سگ‌ها احتمال انتقال آن به سگ دیگری است. اگر اندام تناسلی سگ درگیر سرطان شده باشد، در صورت مقاربت با سگ دیگر احتمال انتقال آن وجود دارد.

 

عوامل محیطی، جسمی و تغذیه در بروز سرطان در سگ‌ها موثر است. از جمله این عوامل می‌توان به افزایش سن، سابقه خانوادگی و ژنتیک، عناصر و عوامل محیطی اشاره کرد.

افزایش سن

هنوز به طور دقیق علت ابتلا به سرطان در سگ‌ها مشخص نیست. اما می‌توان گفت افزایش سن می‌تواند یکی از عوامل موثر در بروز سرطان باشد. افزایش سن قدرت ایمنی بدن را کاهش می‌دهد از همین رو احتمال بروز سرطان در سگ‌ها افزایش می‌یابد. آمارها نشان داده است که ابتلا به سرطان در سگ‌های مسن بیشتر از سگ‌های جوان است. علاوه بر کاهش سطح ایمنی بدن سگ مسن بیشتر در برابر مواد مضر محیطی قرار گرفته است. پس این امر نیز در ابتلا به سرطان موثر است.

سابقه ژنتیکی 

آمارها نشان می‌دهد سگ‌هایی که یکی از والدین آن‌ها به سرطان مبتلا شده بیشتر در معرض ابتلا به سرطان هستند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که برخی ژنتیک‌ها بیشتر در معرض سرطان هستند. به طور مثال سگ‌های گلدن رتریور بیشتر در معرض ابتلا به سرطان در سگ‌ها هستند.

نژادهای بولداگ، باکسر و گریت دین همچون گلدن رتیور در معرض ابتلا به سرطان هستند. برخی از محققان معتقدند که اندازه سگ‌ها در ابتلای آن‌ها به سرطان موثر است. هرچه سگ جثه بزرگتری داشته باشد احتمال بیشتری دارد که سگ به سرطان مبتلا گردد.

عناصر و عوامل محیطی

سگ‌هایی که امروزه در محیط خانه نگهداری می‌شوند نسبت به سگ‌هایی که در روستا و محیط‌های بومی نگهداری می‌شوند بیشتر در معرض سرطان هستند. در محیط زندگی انسا‌ن‌ها همواره عواملی وجود دارد که سرطان زا هستند. به طور مثال اگر در خانه خود سیگار می‌کشید ابتلا به سرطان در سگ شما بیشتر می‌گردد. نور آفتاب و اسپری بهداشتی آرایشی از دیگر عواملی هستند که خطر ابتلا سگ به سرطان را افزایش می‌دهند.

 

انواع سرطان در سگ‌ها

تی وی تی

 

به توموری گفته می شود که روی بخش خارجی دستگاه تناسلی سگ‌ها ایجاد می‌گردد. این بیماری هم در سگ‌های نر و هم در سگ‌های ماده مشاهده می‌شود. بیشتر در سگ‌هایی که در مناطق مرطوب زندگی می‌کنند این بیماری اتفاق می‌افتد. که در اثر تماس ناشی از جفت گیری انتقال می‌یابد.

 

همانژیوسارکوما

این بیماری که بیشتر در سگ‌های مسن مشاهده می‌شود توموری بدخیم است که عروق خونی را درگیر می‌کند. نژاد ژرمن شپرد و گلدن رتیور بیشتر در معرض ابتلا به این سرطان هستند. متاسفانه در بسیاری از موارد سگ‌هایی که به این سرطان مبتلا می‌شود مرگ حیوان را به همراه خواهد داشت. این سرطان تا مدت‌ها در بدن حیوان مخفی است و بعد از رشد تدریجی زمانی که در بدن سگ پیشرفت کرد و درمان آن تقریبا غیر ممکن می‌شود، خود را نشان می‌دهد. این بیماری بر روی قلب، طحال و کبد دیده می‌شود.

 

سرطان دهان

این سرطان در بسیاری از سگ‌ها دیده شده است. که با علایمی نظیر شکل گیری توده در لثه، مشکل در غذا خوردن و خونریزی همراه است. این بیماری گاها در بینی نیز پدیدار گشته که با علائمی نظیر مشکل تنفی و تورم و خونریزی بینی همراه است.

 

استئوسارکوما

 

یک تومور استخوانی پیش رونده است که بیشتر در ریه‌ها رشد می‌کند.

معمولا در سگ‌هایی که نژاد آن‌ها بزرگ است، دیده می‌شود.

 

هیستوسایتوما

این سرطان بیشتر در سگ‌های جوان که زیر ۴ سال سن دارند شایع است. در واقع این بیماری یک تومور پوستی خوش خیم است که در اکثر موارد با درمان سگ بهبود می‌یابد.

 

تومور ماست سل

محققان معتقدند این بیماری به ژنتیک سگ‌ها مرتبط است. بیشتر سگ‌هایی که به این سرطان مبتلا شده‌اند از نژاد باکسر بوده‌اند. در این بیماری سلول‌های مخصوص آلرژی درگیر می‌شوند.

 

هیستوسایتوزیس بدخیم

 

یک سرطان بدخیم بوده که نژادهای گلدن رتریور و رت وایلر به آن مبتلا می‌شوند.

در این سرطان سلول‌های سرطانی اندام‌هایی مانند مفاصل ، ریه ها ، طحال و غدد لنفاوی را درگیر می‌کنند.

سرطان لنفوم

به این سرطان لنفوسارماکو نیز گفته می‌شود.این سرطان بدخیم هر سگی را با هرنژاد و سنی درگیر می‌کند. بیشترین نژادهای مبتلا شده به این بیماری نژاد پودل استاندارد، گلدن رتریور و شپرد استرالیایی است. غدد لنفاوی متداول‌ترین محل درگیر شده در این بیماری هستند.

سرطان مثانه

این سرطان معمولا بعد از ۳ الی ۶ ماه در بدن سگ آشکار می‌شود. در این حالت به دلیل پیسرفت بیماری درمان آن با مشکل همراه خواهد بود. از علائم این سرطان در سگ‌ها انسداد ادرار و خونریزی است.

ملانوما

این تومورها ۴ الی ۶ درصد تومورهای پوستی را تشکیل داده و اکثرا خوش خیم هستند. این بیماری ریه و غدد لنفاوی را درگیر می‌کند. نوع بدخیم آن بر روی پا ظاهر می‌شود.

روش‌های درمان سرطان در سگ‌ها

روش‌های زیادی برای درمان سرطان در سگ‌ها وجود دارد. از جمله این روش‌ها عبارتند از:

پرتو درمانی

شیمی درمانی 

عمل جراحی

بهترین راه برای جلوگیری از ابتلای سگ به سرطان و پیشرفت آن در بدن حیوان مراجعات منظم به دامپزشک و چکاپ دوره‌ای است. اگر سرطان در همان مراحل اولیه و قبل از پیشروی در بدن تشخیص داده شود درمان آن راحت‌تر است در غیر این صورت کار درمان دشوار خواهد شد. علاوه بر این باید شرایط محیطی و مواد غذایی سگ‌ها بر اساس شرایطی که دامپزشک تعیین می‌گردد فراهم شود.

 

نوشته های مرتبط