وب سایت تخصصی حیوانات

علت بی‌اشتهایی در سگ‌ها

اگر سگی را به تازگی خریداری کرده باشید یا مدت زمان زیادی از زندگی او در کنار شما بگذرد ممکن است در خورد و خوراک او تغییرات جدیدی را مشاهده کنید. اگر متوجه بی میلی سگ به غذا خوردن شدید به دنبال علت آن بگردید. بی میلی و بی اشتهایی سگ دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد. دلایل باید ابتدا مشخص شوند و سپس درمان انجام گیرد. بهترین درمان زمانی میسر می‌شود که علت امتناع سگ از غذا خوردن مشخص شود. اگر معیار سنجش شما در غذا خوردن سگ اعداد درج شده در پشت بسته بندی مواد غذایی او است باید بدانید که سگ‌ها معمولا ۶۰درصد از مقدار تعیین شده را خورده و مابقی آن در ظرف به جا می‌ماند. این به معنی بی‌اشتهایی سگ نیست.بی اشتهایی و غذا نخوردن سگ نشان دهنده بیماری اوست. باید پس از مشاهده این رفتار در سگ بلافاصله به دامپزشک مراجعه کنید. 

علت بی اشتهایی سگ‌ها در غذا خوردن:

دندان و لثه درد

بیماری

ناآشنایی با محیط

واکسیناسیون

مسافرت

زندگی با افراد ناآشنا

بی توجهی به سگ

تنهایی

بدرفتاری با حیوان

 

لثه و دندان درد در سگ‌ها

یکی از دلایل بی اشتهایی سگ‌ها لثه و دندان درد است. ممکن است در اثر جویدن جسمی سخت لثه حیوان پاره شده و یا دندان او بشکند. برای چک کردن لقی یا شکستگی دندان و عفونت لثه‌ها حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

بیماری در سگ‌ها

برای اینکه مطمئن شوید حیوان شما بیمار است یا نه بدن او را چک کنید. در صورت بیمار بودن پوست و موی بدن سگ دچار تغییراتی می‌شود. ممکن است انگل وارد بدن او شده باشد و یا توده در بدنش شکل گرفته باشد. بیماری یکی از مهمترین عوامل در بی‌اشتهایی سگ‌هاست. خود بی‌اشتهایی نشانه بیماری نبوده و برای سگ خطرناک نیست. اما بهتر است به دامپزشک مراجعه کرده تا با رفع علت آن سلامتی به حیوان باز گردد.گاهی اوقات بی‌اشتهایی ناشی از مشکلات کبد، کلیه و یا سیستم عفونی می‌باشد. در صورتی‌که این مشکلات به موقع شناسایی و رفع شوند خطری سگ شما را تهدید نمی‌کند.

واکسیناسیون

در سال‌های اخیر برای پیشگیری از مشکلات و بیماری‌های سگ‌ها در آینده به آن‌ها واکسن تزریق می‌شود. این واکسن‌ها سالانه جان سگ‌های زیادی را در سرتاسر دنیا نجات می‌دهد. ممکن است برخی از سگ‌ها پس از واکسن زدن دچار بی‌اشتهایی شوند.

محیط نا آشنا

اگر قبل از سفر و تغییر مکان حیوان شما اشتهای خوبی داشته باشد و بعد از سفر بی اشتها شود علت آن عدم آشنایی با محیط است. برخی از سگ‌ها حتی بعد از رفتن به محیط ناآشنا دچار اختلال حرکتی می‌شوند.

مشکلات رفتاری

برخی از سگ‌ها حساس هستند و اگر شرلیط به گونه‌ای باشد که در آن راحت نباشند دچار بی‌اشتهایی می‌شوند. از جمله این شرایط قرار گرفتن در محیطی نا آشنا و غذا خوردن در ظرف با ارتفاع نامناسب است.

تنهایی سگ

برخی از سگ‌ها هنگام تنهایی استرس دارند. آن‌ها تصور می‌کنند زمانی که شما در خانه نیستید و آن‌ها تنها هستند نباید غذا خورده و باید تنها از خانه مراقبت کنند. پس اگر در زمان تنهایی سگ شما رفتارهای عجیبی از خود نشان می‌دهد نشانه استرس او است.

نکات مهم و تاثیر گذار دیگر بر بی اشتهایی سگ‌ها:

سگ‌ها تنوع طلب نیستند اما در برخی موارد دوست دارند خوراکی جدیدی را تجربه کرده و غذای متفاوتی بخورد. از همین رو در غذای آن‌ها از طعم دهنده‌ها یا غذای کنسروی استفاده کنید.

در برخی موارد ممکن است حیوان دچار معده درد شده باشد. این حالت که با نشانه‌هایی چون اسهال و استفراغ همراه است با خوردن مرغ پخته و برنج بهبود پیدا می‌کند. 

غذاهای ارزان قیمت معمولا مانند دیگر غذاها حاوی مواد طعم دهنده هستند که طعم آن‌ها را تغییر می‌دهد. ممکن است برخی از سگ‌ها از خوردن این غذاها امتناع کنند.

سگ‌ها به مواد فاسد نیز حساس هستند. آن‌ها سریع‌تر از انسان غذای فاسد را از غذای سالم تشخص داده و آن را نمی‌خورند. درصورتی که سگ شما از خوردن غذای خود اجتناب کرده ابتدا تاریخ انقضای مواد غذایی درج شده بر روی بسته بندی را چک کنید‌.

سگ‌ها هم ممکن است مانند ما انسان‌ها روز بدی را با توجه به شرایط محیطی گذرانده باشند. این عامل خود باعث بی‌میلی و بی‌اشتهایی در غذا خوردن سگ خواهد شد. با دادن مرغ پخته و برنج تازه او را مجددا به غذا خوردن علاقمند کنید.

سگ‌ها دوست دارند روال زندگیشان یکنواخت باشد. در صورتی که در شرایط محیطی و زندگی آن‌ها تغییری ایجاد شود این حیوانات از غذا خوردن پرهیز می‌کنند. به همین علت شرایط زندگی آن‌ها را همواره ثابت نگه دارید و در صورتی مجبور به تغییر هستید این تغییرات را به آرامی اعمال کنید تا سگ با آن همراه شود.

یکی دیگر از عوامل مهم در بی میلی حیوان شما به غذا خوردن، استفاده از غذای یکنواخت در رژیم غذایی آن‌ها است. سعی کنید غذای سگ متنوع باشد و هر چند وقت یکبار چاشنی جدیدی به غذا اضافه نمایید.

اگر سگ قطعه‌ای را ببلعد دچار انسداد روده می‌شود. بنابراین اگر تغییری در رفتار او مشاهده کردید حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

میزان غذای یک سگ بر اساس میزانی که در پشت بسته بندی غذای او درج شده تعیین می‌گردد نه بر اساس اندازه ظرف غذا‌یش. معمولا سی درصد از غذا در ظرف باقی می‌ماند. این نشاته بی‌اشتهایی نیست. حیوان شما اگر دوباره گرسنه شود شروع به غذا خوردن می‌کند.

اگر سگی را به تازگی نزد خود آورده و نگهداری می‌کنید حتما به او فرصت دهید تا با شرایط محیط آشنا و سازگار شود. برای تحریک اشتهایش می‌توانید از غذایی استفاده کنید که صاحب قبلی اش در اختیار او می‌گذاشته است.

سگ‌های پیر در جویدن غذا ضعیف‌تر هستند و غذا خوردن و اشتهای آن‌ها با سگ‌های جوان فرق دارد. بهتر است برای تغذیه آن‌ها از غذاهای کنسرو شده یا خوراکی میان وعده استفاده کنید.

اگر به جز سگ شما حیوان دیگری نیز در خانه شما باشد و از او قوی‌تر باشد می‌تواند او را تحریک کرده و مانع از غذا خوردن او شود.

در صورت مشاهده بی اشتهایی در سگ‌ها چه باید کرد؟

در مرحله اول بدید علت بی اشتهایی را کشف کنید و سپس به دنبال درمان آن باشید. پس از مراجعه به دامپزشک رژیم غذایی مناسبی برای او تجویز می‌شود. اگر سگ شما غذای تجویز شده را دوست ندارد برای خوردن غذا به او گرسنگی ندهید. در این حالت زیر نظر دامپزشک غذای او را تغییر دهید.

نوشته های مرتبط