وب سایت تخصصی حیوانات

رژیم غذایی سگ

در این مقاله به بررسی تغییر رژیم غذایی سگ‌ها خواهیم پرداخت. زمانی که سگ‌ها دوران کودکی خود را سپری کرده باشند باید رژیم غذایی آن‌ها تغییر کند. اگر سگ شما دچار مشکلات گوارشی و یا چاقی شده باشد سریعا برای تغییر رژیم غذایی سگ خود اقدام کنید. زمانی که سگی خریداری می‌کنید و یا می‌خواهید رژیم غذایی سگ خود را تغییر دهید ممکن است دچار سردرگمی شوید. اگر برای تغذیه سگ خود از غذاهای آماده استفاده می‌کنید، بر روی بسته بندی علاوه بر مواد تشکیل دهنده میزان لازمی که بر اساس رده سنی برای هر سگ مورد نیاز است نیز درج شده است. ساده‌ترین راه برای انتخاب بهترین رژیم بر اساس سن و سال سگ‌ها استفاده از این غذاهای آماده است. هر سگ بر اساس سن و شرایط جسمی به مقادیر مشخصی ویتامین و پروتئین نیاز دارد.

رابطه رژیم غذایی و سن سگ

مسلما رژیم غذایی سگ‌ها در سنین مختلف متفاوت است. به طور مثال بدن سگ‌ها در سن جوانی به پروتئین بیشتری نیاز دارد. این در حالی است که در سنین پیری مصرف زیاد پروتئین و گوشت به اندام‌هایی نظیر کلیه و کبد حیوان آسیب وارد می‌کند.

این مشکل در غذاهای آماده برطرف شده است. اگر از غذای آماده برای حیوان خود استفاده می‌کنید باید به اطلاعات مندرج بر روی بسته بندی دقت کنید. در این جا میزان پروتئینی که سگ در سنین مختلف نیاز دارد آورده شده و میزان پروتئین و مواد مغذی بر اساس سن آن‌ها آورده شده است.

بدن سگ‌های مسن به فیبر بیشتری نیاز دارد. سگ‌های جوان باید پروتیین و کربوهیدرات بیشتری مصرف کنند. همه این موارد باید در رژیم غذایی حیوان گنجانده شود.

 

حساسیت غذایی

برخی سگ‌ها پس از مصرف بعضی از مواد غذایی دچار آلرژی شده و بدن آن‌ها دچار خارش می‌شود. در صورت مشاهده واکنش‌های متفاوت در بدن سگ پس از مصرف مواد غذایی بدانید که او به یکی از مواد غذایی حساسیت داشته است. بنابراین در اسرع وقت رژیم غذایی او را تغییر دهید.

در بسیاری از موارد سگ به غذایی حساسیت پیدا می‌کند که برای مدت طولانی آن را مصرف می‌کرده است. ممکن است سگ شما به یک باره به غذای خود حساسیت نشان دهد. شما باید عامل حساسیت زا در غذای او را کشف و رژیم غذایی سگ را تغییر دهید.

 

نکات مهم در رژیم غذایی سگ

رژیم غذایی سگ‌های بالغ با کوچک متفاوت است. بالغ شدن در سگ‌ها با نژادهای متفاوت یکسان نیست. در کل سگ‌ها بعد از طی شدن ۱۲ ماهگی به عنوان سگ بالغ و بزرگسال شناخته شده و رژیم غذاییشان باید تغییر کند.تغذیه سگ‌ها به نژاد آن‌ها نیز بستگی دارد. رژیم غذایی سگ‌های کوچک با سگ‌های بزرگ یکسان نیست. بهتر است از گوشت و ماهی در کنار رژیم غذایی سگ‌ها استفاده شود. به طور مثال سگ‌هایی که جثه کوچک که متوسطی دارند زمانی که ۷ ساله شود مسن شناخته شده و باید از رژیم غذایی سالم با فیبر زیاد و مصرف پروتئین محدود برای آن‌ها استفاده شود. در سگ‌هایی که جثه بزرگتری دارند ۵ سالگی برای آن‌ها به معنای مسن بودن است و باید رژیم غذاییشان تغییر کند. 

اگر سگی باردار یا بیمار است باید از غذاهایی که کلسیم دارند بیشتر استفاده کند.

 

میزان غذای مورد نیاز سگ‌ها

میزان غذای سگ بر اساس جثه، سن و نژاد او تعیین می‌شود. علاوه بر این‌ها متابولیسم و فعالیت سگ نیز حائز اهمیت است.  اگر سوخت و ساز سگ شما زیاد است نباید رژیم یکسانی با سگی که همیشه در خانه بوده و فعالیتی ندارد داشته باشد. به ظرف غذای سگ و میزان غذایی که در روز می‌ خورد و یا در ظرف او باقی مانده اکتفا نکنید. اگر سگ شما بیمار است باید مواد ضروری که برای بهبود یافت نیاز دارد را در رژیم غذایی او قرار دهید.

 

آیا غذای انسان برای سگ‌ها مناسب است؟

سگ‌ها عاشق خوراکی و جایزه گرفتن هستند. به طوری که وقتی عطر غذا در محیط آشپزخانه پخش می‌شود این حیوانات وسوسه شده و گاها نمی‌توانند مقاومت کنند. بعضی از آن‌ها شبانه خوراکی‌های کابینت و یخچال را غارت می‌کنند. برخی از غذاهایی که برای انسان مفید است ممکن است برای این حیوانات مضر بوده و آن‌ها را دچار مشکل کند. یکی از راه‌هایی که سگ با صاحب خود ارتباط برقرار می‌کند از طریق غذا است. دریافت مستقیم غذا و خوراکی تشویقی از دست صاحب به افزایش عشق و علاقه بین آن‌ها کمک خواهد کرد. توله سگ‌ها عاشقانه به دنبال جایزه‌های خوشمزه هستند. دادن برخی از این خوراکی‌ها مجاز است به شرطی که در مصرف آن‌ زیاده روی نکنید. نیاز غذایی این حیوان مخصوص اوست. برای خوشحال کردن او می‌توان از غذاهایی که خودتان روزانه مصرف می‌کنید استفاده کنید. به شرطی که کم و به اندازه باشد. مصرف بیش از اندازه تعادل غذایی حیوان را بر هم زده و برای حیوان خانگی شما مشکل ایجاد می‌کند.

نکات مهم در تغذیه سگ با غذای انسانی

اگر می‌خواهید از غذای شخصی خود به حیوان غذا دهید مقدار غذا به اندازه‌ای باشد که تنها ۱۰درصد از جیره غذایی او را تشکیل دهد.

می‌توانید از این غذا برای تشویق حیوان استفاده کنید. این امر یادگیری و فرمانبرداری آن‌ها را افزایش می‌دهد.

غذاهایی که برای انسان مفید هستند اغلب برای حیوانات مشکلی ایجاد نمی‌کنند. سبزیجات، گوشت بدون چربی، گوشت کم چرب گوساله از جمله این غذاها هستند. استفاده از مقادیر مرغ و بوقلمون در حد کم نیز بلامانع است.

موادی مانند سیب زمینی که حاوی نشاسته هستند باید در مقادیر کم استفاده شوند. 

از سس استفاده نکنید‌. اغلب سس‌ها به دلیل داشتن چربی زیاد به سلامت حیوان آسیب کارد می‌کند.

توله‌ها به شیر علاقه زیادی نشان می‌دهند. فراموش نکنید که آن‌ها باید از شیر مادر تغذیه کنند. شیرهای پاستوریزه که ما انسان‌ها مصرف می‌کنیم به طور کامل در بدن آن‌ها جذب نمی‌شود. به جای شیر می‌توانید از ماست کم چرب استفاده کنید.

از دیگر مواد خوراکی مصرف آن در مقدار مجاز مشکلی ایجاد نمی‌کند سبزیجات پخته شده است.  کلم بروکلی و هویج از جمله این سبزیجات پرطرفدار هستند.

از دیگر مواد خوراکی ما انسان‌ها که سگ‌ها نیز می‌توانند استفاده کنند میوه است. به شرطی که هسته را از میوه خارج کنید تا دچار انسداد روده نشوند. پرتغال حاوی ویتامین ث است و مصرف ان برای لثه حیوان نیز مفید است.

در نهایت می‌توان گفت در مصرف مواد غذایی سگ خود دقت کنید تا از بروز بیماری در آن‌ها پیشگیری کنید.

نوشته های مرتبط