وب سایت تخصصی حیوانات

آیا استخوان برای تغذیه سگ مناسب است؟

در رابطه با استفاده از استخوان برای تغذیه سگ نظرات مختلفی وجود دارد. زیرا جویدن استخوان برای سگ هم می‌تواند مفید باشد و هم مضر. در این رابطه بین نظر صاحبان سگ و دامپزشکان اختلافات نظر بسیاری وجود دارد. در کل استخوان برای تغذیه سگ غذایی مقوی و پرخاصیت بوده و علت مخالفت برخی با استفاده از استخوان در رژیم غذایی آسیب زدن آن به آرواره‌ها، گلو و دندان‌های حیوان است.

خود استخوان برای تغذیه سگ مناسب است و هیچگونه ضرری برای او ندارد. متخصصان این غذا را برای سگ مفید دانسته که خوردن آن نیز برای حیوان با لذت همراه است. متخصصان معتقدند احتمال بروز حوادثی مانند شکستن دندان، آسیب زدن به گلو و یا مشکل در دفع اصولا بی اساس است زیرا احتمال بروز این مشکلات بسیار نادر می‌باشد.

مزایای استفاده از استخوان در تغذیه سگ

 • استخوان ها منبع طبیعی کلسیم و فسفرمی‌باشند.
 • جویدن، فک را تحریک می کند و از خستگی سگ جلوگیری می کند.
 • در سلامت دندان‌ها موثر است.

معایب استفاده از استخوان در تغذیه سگ

 • استخوان ها می توانند دندان ها را بشکنند و باعث آسیب زدن به مینای دندان شوند.
 • ممکن است سگ‌ها در دفع استخوان دچار مشکل شوند.
 • ممکن است لثه و یا زبان سگ زخم شود.
 • یبوست
 • زخم‌شدن مری، معده، روده و راست‌روده
 • هموراژی یا خون‌ریزی شدید
 • التهاب بافت شکمی
 • ممکن است گلو دچار شده و سرف‌های پی در پی و مشکل در تنفس را به همراه خواهد داشت.
 • احتمال آسیب زدن به ارواره‌ها و گلوی حیوان وجود دارد.

استخوان‌ها ممکن است به دو صورت خام و پخته در اختیار سگ قرار داده شود. استخوان‌های پخته شده پس از جویدن شکسته و خرد می‌شوند که این تکه‌ها ممکن است به روده سگ آسیب وارد کند. از همین رو استخوان پخته شده برای سگ خطرناک است و نباید برای تشویق و یا بازی با سگ به او داده شود. این استخوان ممکن است باعث انسداد روده و یا گلوی سگ شود.

علاوه بر این استخوان پخته شده هیچ خاصیت غذایی برای سگ ندارد و پس از پخته شدن تمام مواد مغذی آن از بین می‌رود. استخوان‌های خام تکه و خرد نمی‌شوند اما به دلیل خام بودن دارای باکتری‌هایی هستند که باعث اسهال و بیمار شدن سگ هستند. از همین رو توصیه می‌شود هیچ زمانی سگ خود را با گوشت خام تغذیه نکنید.

بسیاری از حیوانات خانگی از جویدن گردن مرغ خام یا بوقلمون و بال مرغ خام که از عاری از سالمونلا و دیگر باکتری ها هستند لذت می برند.علاوه بر این می‌توان از قلم گاو نیز برای تشویق وتغذیه او استفاده کرد. استخوان‌های خام نامبرده علاوه بر این که آسیبی به حیوان وارد نمی‌کنند، منبع کلسم، فسفر و مواد معدنی است که در سلامت سگ بسیار موثر است.

استخوان خام بر خلاف استخوان پخته شکسته نشده و حیوان می‌تواند به راحتی آن را جویده و لیس بزند. این کار حیوان را سرگرم کرده و به تمیزی دندان‌ها نیز کمک می‌کند. هفته‌ای یک بار می‌توان از استخوان خام در رژیم غذایی سگ‌ها استفاده کرد.

استخوان علاوه بر خام بودن باید کاملا بهداشتی و تازه باشد تا حیوان دچار مسمومیت نشود. سعی کنید از استخوانی استفاده کنید که مقداری گوشت بر روی آن باشد. پس از آنکه خوردن و لیسیدن به اتمام رسید استخوان را دور بیندازید. برخی از سگ‌ها عادت دارند که استخوان را در جایی پنهان و مجدد آن را بخورند. پس از پنهان کردن استخوان به مرور زمان دچار شکستگی شده و برای سگ خطرناک است.

استخوان خوک برای این کار مناسب نیست. هرگز استخوان‌های خیلی کوچک مانند استخوان مرغ، بوقلمون، خرگوش یا استخوان‌های کوچک گاو را به سگ ندهید. زیرا ممکن است در گلوی سگ گیر کند و باعث خفگی آن شده یا به معده، دندان‌ها و لثه‌اش آسیب برساند. پس برای تغذیه سگ از استخوان خام بزرگ به جای استخوان پخته استفاده کنید.

از استخوان خام به عنوان غذای تشویقی استفاده کنید. این غذا علاوه بر خاصیت غذایی در بهداشت دندان و تقویت آرواره‌ها کمک می‌کند. تشویقی استخوانی باعث می‌شود که محیط خانه و یا مبلمان کثیف نشده و در عین حال نیاز به جویدن نیز برطرف شود. استخوان‌ها علاوه بر تمرین فک و بهداشت دندان‌ها، جریان بزاق دهان را تحریک کرده و در سلامت دهان حیوان نیز بسیار موثر خواهند بود. 

در انتخاب نوع استخوان تشویقی دقت کنید. اندازه استخوان باید به اندازه‌ای بزرگ باشد که حیوان آن را قورت ندهد. اگر استخوان کوچک بوده و یا احتمال شکستن و بلعیدن ان توسط سگ وجود دارد آن را در اختیار سگ قرار ندهید. تا آسیبی به حیوان وارد نگردد.

نکاتی که در هنگام استفاده از استخوان برای تغذیه باید رعایت کنید:

استخوان به طور طبیعی دندان‌ها را تمیز کرده و جرم بر روی دندان را از بین می‌برد. از همین رو اجازه دهید حیوان شما مرتبا روزی بیست دقیقه استخوانی را بجود. این کار احتمال ابتلا به آلرژی و التهاب لثه را نیز کاهش می‌دهد. پس از استفاده استخوان را در سرکه خوابانیده تا باکتری‌های آن از بین برود. سپس آن را داخل یخچال قرار دهید. بعد از چند بار استفاده استخوان را دور بیندازید.

از استخوان پخته و یا کوچک برای تغذیه و تشویق سگ استفاده نکنید. 

از استخوان برای تشویق توله سگ‌ها استفاده کنید. آن‌ها یاد می‌گیرند که استخوان را جویده اما آن را قورت ندهند.

اگر سگ بالغی دارید که برای بار اول می‌خواهید به او استخوان دهید از استخوان محکمی استفاده کنید. بهتر است بر روی استخوان مقداری گوشت وجود داشته باشد. این حیوانات معمولا هیجان زده شده و پس از حمله ور شدن به استخوان آن را گاز گرفته و تکه تکه می‌کنند. بلعیدن این استخوان‌ها به روده و گلوی حیوان آسیب وارد می‌کنند. به همین علت پس از مدتی استفاده استخوان را از سگ دور کنید. در این حین مراقب باشید حیوان شما را گاز نگیرد. برای این منظور یا حیوان را با قلاده ببندید و یا تشویقی بهتری به او داده و او را از استخوان دور کنید.

برای بسیاری از سگ ها، بهتر است که ابتدا قلاده حیوان خانگی خود را بکشید و او را از استخوان دور کنید و سپس استخوان را بردارید.

نوشته های مرتبط